Witamy w nowym serwisie informacyjnym

Graj z Katowicami o Europejską Stolicę Kultury 2029

Bieruń aktualności

Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia są coraz bliżej tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Teraz każdy może im w tym pomóc. Wystarczy dobry pomysł!

W 2029 roku jedno wybrane miasto w Polsce stanie się Europejską Stolicę Kultury i przez 12 miesięcy ożywią je wyjątkowe wydarzenia: festiwale, koncerty, wystawy i projekty społeczno-artystyczne.  

O tytuł ESK walczy się w konkursie. W jego ścisłym finale zostały już tylko cztery polskie miasta, w tym Katowice kandydujące w imieniu całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Idea przewodnia wniosku konkursowego Katowic i GZM brzmi: Play!

Play! to przekonanie, że kultura ma ogromy wpływ na dobrostan mieszkańców. Wiara, że jest potrzebna każdemu, tylko każdy ma swoją, osobistą playlistę.

Katowice i GZM chcą włączyć mieszkańców do kulturalnej gry, aby odbudować i rozwinąć więzi społeczne oraz wzmocnić wzajemne zaufanie.

Jako ESK miasto będzie grać ze wszystkimi – bez barier, na równych zasadach, przeciwdziałając wykluczeniu. Po prostu fair play.

Wniosek konkursowy to rozbudowany dokument, którego sercem jest propozycja programu działań na rok 2029. Powstał wspólnie z mieszkańcami całej Metropolii podczas spotkań, warsztatów, ale i w naborze na pomysły, tzw. open call. 

Z 100 projektów zgłoszonych w zeszłym roku wiele trafiło do pierwszego wniosku. Wśród nich chociażby wydarzenia angażujące osoby zagrożone wykluczeniem (projekt Opera Utopia zakładający stworzenie przedstawienia operowego na podstawie rozmów m.in. osób w kryzysie bezdomności czy osadzonych), projekty wykorzystujące najnowsze technologie (jak Sculptureality, który będzie wykorzystywać tzw. AR, czyli Rozszerzoną Rzeczywistość do opowiadania o historii miasta) lub dotyczące sportów miejskich (projekt Try!Urban zachęcający do uprawiania sportów miejskich przez młodzież). 

Teraz zespół Biura ESK pracuje nad drugim, obszerniejszym wnioskiem konkursowym i ponownie liczy, że znajdzie się w nim jak najwięcej propozycji programowych zgłoszonych przez mieszkańców, twórców i ludzi kultury z całej GZM.

– Zachęcamy do zgłaszania swoich pomysłów wszystkich, którzy chcą dołożyć się do powstania programu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2029 w Katowicach i całej Metropolii. Niech „Zgłoś swój pomysł” będzie burzą mózgów nas wszystkich nad tym, jak powinniśmy się zaprezentować Europie, jeśli zdobędziemy ten prestiżowy tytuł. A żeby ją ułatwić, na stronie przypominamy też o kierunkach programowych, jakie stworzyliśmy na potrzeby pierwszego wniosku, w które nowe pomysły mogłyby się wpisywać ­– mówi Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów, w ramach którego działa Biuro ESK.

Swoje propozycje można zgłaszać do 31 marca za pomocą formularza na stronie katowicegzm2029.eu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zobacz także

Pogoda

Kursy walut

Komentuj z klasą!

Udostępniamy możliwość komentowania naszych postów, co nie znaczy, że tolerować będziemy tutaj: spam, mowę nienawiści, słowa uważane powszechnie za wulgarne, treści o charakterze erotycznym lub rasistowskim. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, które mogą być krzywdzące, obraźliwe lub przesycone przemocą. PS. Pamiętaj. Nikt w internecie nie jest anonimowy. Dziękujemy!