Witamy w nowym serwisie informacyjnym

POWIAT. Wakacje w pełni. Sprawdź jak bezpiecznie wypocząć i zadbać o przyrodę

rodzina na wakacjach nad morzem

Słoneczna pogoda, wysokie temperatury i sezon wakacyjno-urlopowy. To tylko część powodów, dla których ludzie chętnie spędzają czas na łonie natury. Relaks w otoczeniu przyrody to dobra okazja, by zadbać o zdrowie i zainteresować się sportem oraz innymi aktywnościami. Spędzając czas w ten sposób należy jednak pamiętać o odpowiednich środkach bezpieczeństwa. Wówczas wypoczynek nie będzie zagrożeniem zarówno dla nas samych, jak i dla środowiska.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby osoby dorosłe (18-64 lata) podejmowały w tygodniu od 150 do 300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności. Z kolei na ćwiczenia o dużym stopniu nasilenia wystarczy przeznaczyć od 75 do 150 minut. To tyle co nieco ponad półtora standardowego meczu piłki nożnej. Trochę więcej ruchu niż dorosłym WHO zaleca dzieciom i młodzieży – średnio godzinę dziennie. W ich przypadku jest ważne, aby ćwiczenia były umiarkowanie albo wysoce intensywne.

To pokazuje, że aktywność fizyczna jest kluczowa dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Na szczęście pogoda nie tylko ułatwia, ale wręcz zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Katalog prozdrowotnych aktywności, które można wykonywać „pod chmurką” jest bardzo szeroki. Część z nich, bieganie, nordic walking czy jazdę na rowerze lub rolkach, z łatwością można wpleść w codzienny harmonogram zadań. Natomiast urlop albo weekend to świetna okazja, aby zagrać zespołowo na plaży, popływać na kajakach oraz rowerach wodnych, a także pospacerować po lesie.

– W trakcie najbliższych miesięcy wakacyjnych wiele osób będzie korzystało z uroków polskiej przyrody. Nadmorskie plaże, liczne jeziora, a także lasy i polany staną się miejscem odpoczynku dla wielu z nas. Wśród czynników, które mogą zakłócić wypoczynek, znajdują się m.in. nielegalnie porzucane odpady. Niestety, część wczasowiczów zamiast wyrzucić śmieci do pojemników, często pozostawia je na terenach zielonych. Takie działanie negatywnie oddziałuje na środowisko i może doprowadzić do jego skażenia. Pamiętajmy, aby odwiedzane miejsca zostawiać w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zastać – mówi Felice Scoccimarro, prezes spółki Amest Otwock, działającej w branży gospodarowania odpadami.

Jak troszczyć się o środowisko podczas wypoczynku?

Nikt nie lubi spędzać czasu pośród porozrzucanych śmieci na brzegach rzek, jezior czy morza. Jak podaje WWF Polska, ponad połowa odpadów (56 proc.), które znajdują się na plażach Bałtyku, to tworzywa sztuczne. Butelki stanowią dla małych ssaków i owadów olbrzymie niebezpieczeństwo. Zwabione słodkim zapachem, znajdują się w pułapce bez wyjścia. Tego typu odpady pozostawione bez nadzoru sprzyjają także powstawaniu mikroplastiku, który zauważono już w największych akwenach na świecie. Mimowolnie spożywają go ryby, a w efekcie groźne dla zdrowia związki chemiczne trafiają do łańcucha pokarmowego i w konsekwencji na nasze talerze. Dlatego ważne jest, aby nie śmiecić oraz – w miarę możliwości – sprzątać napotkane odpady.

Zaśmiecone plaże to niestety coraz częstszy widok podczas wakacji.

Spędzając czas blisko natury zdarza się również natrafić na dziką zwierzynę. W lasach m.in. na niedźwiedzia czy wilka, a na nadmorskich plażach nierzadko pojawiają się odpoczywające w słońcu foki. Istotne, aby w takiej sytuacji zachować spokój i pod żadnym pozorem do nich nie podchodzić. Zwierzęta żyjące na wolności nie są przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem i łatwo je wystraszyć. Wówczas ich zachowanie może okazać się nieprzewidywalne.

Bezpieczne i czyste lasy

W lasach urlopowicze chętnie zbierają grzyby, a także dary runa leśnego, takie jak jeżyny, maliny czy jagody. Oczywiście można to robić (poza parkami narodowymi), ale bezwzględnie nie wolno niszczyć krzewów oraz drzew. Dotyczy to też infrastruktury informacyjnej i rekreacyjnej, która służy dobru wspólnemu. Na terenach leśnych należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na wysokie zagrożenie pożarowe, które utrzymuje się w suchych i upalnych dniach miesięcy letnich. Zwłaszcza że susze, dramatycznie zwiększające ryzyko wystąpienia tego groźnego zjawiska, występują coraz częściej.

– Jeśli pobyt na obszarach leśnych ma być bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i wczasowiczów, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie należy palić ognisk oraz tytoniu w nieprzystosowanych do tego miejscach. Podobnie nieodpowiedzialne jest – i również zabronione – jeżdżenie po lesie samochodem. To grozi wywołaniem pożaru i wyciekiem toksycznych płynów eksploatacyjnych, mogących skazić ekosystem. Zdrowszą i bezpieczniejszą, a przede wszystkim legalną, alternatywą jest przemieszczanie się pieszo czy na rowerze – tłumaczy Felice Scoccimarro.

Tylko do połowy maja 2022 r. straż pożarna odnotowała 3026 pożarów w lasach. To ponad trzy razy więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiada niestety człowiek. Do najczęstszych przyczyn tego katastrofalnego dla środowiska zjawiska należą bowiem m.in. rozpalanie ognisk w lesie lub jego bezpośrednim sąsiedztwie oraz rozrzucanie niedopałków przy drogach.

źródło: Biuro Prasowe Amest

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zobacz także

Pogoda

Kursy walut

Komentuj z klasą!

Udostępniamy możliwość komentowania naszych postów, co nie znaczy, że tolerować będziemy tutaj: spam, mowę nienawiści, słowa uważane powszechnie za wulgarne, treści o charakterze erotycznym lub rasistowskim. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, które mogą być krzywdzące, obraźliwe lub przesycone przemocą. PS. Pamiętaj. Nikt w internecie nie jest anonimowy. Dziękujemy!