Witamy w nowym serwisie informacyjnym

„Śląsk trwa i jest ważną częścią kraju” – o transformacji regionu śląskiego

samorząd terytorialny rozmawia o przyszłości śląska

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach, które odbywa się 5 lipca br. dyskutuje o roli samorządu terytorialnego w transformacji regionu śląskiego. Posiedzenie jest częścią obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Obradom towarzyszy okolicznościowa wystawa, obrazująca dzieje Izby Wyższej na przestrzeni ostatniego stulecia.

Jak powiedział na konferencji prasowej przed posiedzeniem Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, delegacja Senatu nie po raz pierwszy gości na Śląsku. – W tym miejscu nie muszę mówić, jak bardzo ważny jest Śląsk dla Rzeczypospolitej – podkreślił Marszałek Senatu. Dodał, że w Senacie zrozumienie faktu, że Śląsk to nie tylko kultura i przemysł, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą potęgę Rzeczpospolitej. „Mimo wichrów i burz, które albo urzeczywistniają się w postaci powstań lub różnych turbulencji, Śląsk trwa i jest ważną częścią naszego kraju” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. Podziękował także senatorowi z Gliwic, Zygmuntowi Frankiewiczowi za zorganizowanie wyjazdowego posiedzenia Komisji właśnie na Śląsku, a senator Halinie Biedzie, która jest przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Województwa Śląskiego za to, że „promuje Śląsk, broni Śląska i dba o sprawy Śląska”.  

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska Stanecka zaznaczyła, że senatorowie będą zastanawiać się podczas posiedzenia komisji, jak powinna przebiegać transformacja regionu Śląska i Zagłębia, by była ona sprawiedliwa, uwzględniała wszystkie aspekty i wszystkich interesariuszy. Wicemarszałkini podkreśliła, że podczas wizyty studyjnej, poprzedzającej posiedzenie Komisji, senatorowie odwiedzili miejsca, które powstały wskutek transformacji – jak Arena Gliwice czy Rozbark. Jej zdaniem zmiana była możliwa dzięki funduszom unijnym, ale także dzięki zapobiegliwości samorządowców, którzy wiedzieli, 
w jaki sposób zaspokoić potrzeby mieszkańców oraz pozyskać inwestorów na rekultywowane tereny. „Należy wsłuchiwać się w głos samorządu, nie można narzucać pewnych kwestii samorządom, ponieważ to one wiedzą, jakie są aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – podkreśliła wicemarszałkini. Jej zdaniem Śląsk, który zostanie w szczególny sposób dotknięty transformacją energetyczną, będzie musiał poradzić sobie ze zmianą miejsc pracy przez osoby, obecnie zatrudnione w kopalniach. W ocenie wicemarszałkini Morawskiej-Staneckiej transformacja ta nie będzie sprawiedliwa i uczciwa, jeśli Polska nie pozyska na nią funduszy z Unii Europejskiej. Gabriela Morawska-Stanecka zwróciła także uwagę, 
że w bieżącym roku obok 100. rocznicy odrodzonego Senatu w II RP przypada także 100-lecie pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego.

Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zygmunt Frankiewicz powiedział, że hasłem posiedzenia komisji jest „Zrozumieć Śląsk”. W jego ocenie na Śląsku wiele jest miejsc udanej transformacji, ale wiele wciąż wymaga pracy i zmian. „Jeśli nie podejmiemy działań zaradczych, to obszar na którym się znajdujemy, będzie problemem nie regionu, ale całej Polski” – powiedział senator Frankiewicz.

Senator Halina Bieda podkreśliła, że Zespół ds. Rozwoju Województwa Śląskiego składa się ze wszystkich senatorów z województwa, którzy są w Senacie. „To ważne i cenne, bo niezależnie od tego z jakiego klubu jesteśmy, to staramy się zabiegać o naszą małą ojczyznę” – powiedziała senator Bieda.

Podczas konferencji Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wręczył medal Senatu przewodniczącemu Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Krzysztofowi Karolczakowi. 
Ten związek samorządowy obchodzi w tym roku piątą rocznicę funkcjonowania. Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski przybliżył natomiast senatorom i zaproszonym gościom wystawę „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę posiedzenia Senatu II RP”, której prezentacja towarzyszy obradom komisji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zobacz także

Pogoda

Kursy walut

Komentuj z klasą!

Udostępniamy możliwość komentowania naszych postów, co nie znaczy, że tolerować będziemy tutaj: spam, mowę nienawiści, słowa uważane powszechnie za wulgarne, treści o charakterze erotycznym lub rasistowskim. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, które mogą być krzywdzące, obraźliwe lub przesycone przemocą. PS. Pamiętaj. Nikt w internecie nie jest anonimowy. Dziękujemy!