Zawód spawacza jest jednym z najbardziej wymagających zawodów. Aby poznać techniki spawalnictwa należy nabyć odpowiednie kompetencje i umiejętności. Jeśli stoisz dopiero przed wyborem swojej ścieżki zawodowej możesz rozpocząć przygodę ze spawaniem już w bardzo młodym wieku, wybierając szkołę zawodową lub technikum z profilem spawalnictwa lub zawodowego ślusarza-spawacza. Wówczas wchodząc na rynek pracy posiadasz już teoretyczne podstawy do tego, by pierwszą praktykę odbywać odpłatnie w formie pracy zarobkowej. Jeśli nie wiesz jak rozpocząć pracę jako spawacz, skontaktuj się z firma Łętowski Consulting, dzięki której uprawnienia do spawania bezpłatnie zdobyło już 900 osób.
Często jednak wybór odpowiedniej profesji podejmuje się w nieco późniejszym okresie swojego życia. Wówczas możesz skorzystać z bogatej oferty kursów. Cena szkoleń z zakresu spawalnictwa waha się od 2-6 tys. zł i uzależniona jest od wyboru konkretnej techniki.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. 2000 nr 40 poz. 470). osoby wykonujące prace spawalnicze powinny posiadać jeden ze wspomnianych poniżej dokumentów:
1) Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub
2) Świadectwo egzaminu spawacza lub
3) Książka spawacza.
Jaką metodę spawania wybrać?
Jeśli nie wiesz, którą metodę wybrać na początek, skontaktuj się z ekspertami z firmy Łętowski Consulting. Możesz wybrać spośród następujących metod:
-spawania przy użyciu magomatu (MAG)
-spawania przy użyciu tigomatu (TIG)
-spawania przy użyciu gazu technicznego
-spawania przy użyciu migomatu (MIG)
-spawania przy użyciu elektrody
-spawanie spoin pachwinowych
-spawanie spoin czołowych rur
-spawanie spoin czołowych blach
Czy są darmowe kursy na spawacza?
Jeśli nie stać Cię na wyłożenie sporej gotówki za udział w kursie, warto poszukać innych rozwiązań. Wiele zakładów pracy inwestuje w swoich pracowników, uzupełniając ich kwalifikacje na koszt firmy. Warto podpytać o to swojego pracodawcę. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju szkolenia, finansowane ze środków unijnych. To doskonały sposób na to żeby bezkosztowo sprawdzić, czy ta profesja jest dla Ciebie.
Predyspozycje do pracy spawacza
Nabycie kompetencji i odpowiedniego dokumentu, to dopiero początek przygody. Najważniejsza w tym zawodzie jest bowiem praktyka i doświadczenie. Na początek nie ma co liczyć więc na wysokie wynagrodzenie, ale docenić możliwość nabycia doświadczenia. To z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Przeciwskazania do wykonywania zawodu spawacza
Należy pamiętać, że praca spawacza wykonywana jest często w warunkach uznawanych za szkodliwe. Kontakt z pyłami i gazami, może skutkować chorobami układu oddechowego. Jeśli chcesz podjąć pracę jako spawacz powinna cechować Cię ogólna sprawność fizyczna, siła, zdolności manualne i dobry wzrok.
Gdzie szukać pracy?
Pracę jako spawacz można znaleźć w przedsiębiorstwach i zakładach, gdzie zachodzi konieczność połączenia elementów metalowych. Inaczej będą się kształtować zarobki spawacza w małym warsztacie, a inaczej w fabrykach produkcyjnych, kopalniach, stoczniach czy portach. Spawacz może też pracować na wysokościach (posiadając dodatkowe uprawnienia wysokościowe), lub w warunkach podwodnych, dzięki czemu zarobki mogą być znacznie wyższe .
Pamiętaj, że należy regularnie odnawiać uprawnienia spawalnicze z zakresu podstawowego, ponadpodstawowego oraz dozorowego. Swoje kwalifikacje zawodowe możesz podnieść dzięki współpracy z firmą Łętowski Consulting, która posiada nieograniczony dostęp do spawalni.
➡️ ZRÓB KURSY SPAWANIA w SZKOLE SPAWANIA
szkolenia@letowskiconsulting.pl
tel. 784-065-941
www.letowskiconsulting.pl