Witamy w nowym serwisie informacyjnym

LĘDZINY. Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy?

pomoc dla Ukraińców Lędziny

Od 11 lipca w Powiatowym Centrum Rodzinie w Lędzinach działa punkt pomocy humanitarnej dla osób z Ukrainy. Osoby, które przybyły z Ukrainy proszone są o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lędzinach.

Gminy powiatu bieruńsko – lędzińskiego przy udziale Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lędzinach rozpoczęły współpracę z Diakonią Polską i Diakonie Katastrophenhilfe.

Jak wygląda program pomocy dla przybyłych z Ukrainy?

Program Pomocy DKH dla uchodźców z Ukrainy

Deaconie Katastrophenhilfe zapewnia pomoc humanitarną na całym świecie. Wspierają ocalałych i społeczności dotknięte kryzysami humanitarnymi, jednocześnie poprawiając ich zdolność do radzenia sobie z przyszłymi katastrofami. Starają się pomagać ludziom w wielkiej potrzebie – na całym świecie, bez względu na kolor skóry, religię czy narodowość.

Diakonie Katastrophenhilfe Assistance Program (DKH):

 • DKH zapewni 3-miesięczną pomoc pieniężną dla nowo przybyłych z Ukrainy, aby zaspokoić podstawowe potrzeby w pierwszych miesiącach ich pobytu.

• Program ten nie pokrywa się z innymi systemami pomocy udostępnianymi przez polskie władze, w szczególności w celu uzyskania numeru PESEL.

 Biorąc pod uwagę ograniczenia finansowe, program pomocy DKH ma na celu dotarcie do najbardziej potrzebujących osób. Rejestracja w Programie Pomocy DKH nie gwarantuje, że otrzymasz pomoc. Program Pomocy DKH przeznaczony jest dla osób, które spełniają następujące warunki:

 • Ty i Twoja rodzina kwalifikujecie się do programu, jeśli mieszkacie w Polsce i opuściliście Ukrainę 24 lutego 2022 r. lub po tej dacie (nie musisz być obywatelem Ukrainy, aby wziąć udział w programie, jeśli możesz udowodnić, że mieszkasz legalnie na Ukrainie). Warunek wyjazdu po 24 lutego 2022 r. dotyczy tylko jednego członka rodziny.

• Ty i Twoja rodzina macie prawo do pomocy, jeśli nie otrzymacie innej pomocy finansowej od UNHCR lub innej organizacji pozarządowej. Jeśli otrzymałeś wsparcie od służb socjalnych w Polsce, nadal masz prawo do pomocy.

• Ty i Twoja rodzina jesteście uprawnieni do świadczeń, jeśli żaden z członków Twojej rodziny nie pracuje w Polsce i nie ma dostępu do jakiegokolwiek rodzaju dochodu.

 Osoby, które spełniają te warunki, muszą również spełniać co najmniej jedno z następujących kryteriów:

 • Ty i Twoja rodzina macie prawo do pomocy, jeśli jesteście jednym z rodziców lub matek w Polsce.

• Masz prawo do pomocy, jeśli jesteś osobą starszą (65+) i nie ma przy Tobie innych dorosłych członków rodziny.

• Masz prawo do pomocy, jeśli jesteś w ciąży.

• Ty i Twoja rodzina macie prawo do świadczeń, jeśli macie dwoje lub więcej dzieci pod

opieką.

• Ty i Twoja rodzina macie prawo do pomocy, jeśli macie członka rodziny ze specjalnymi

potrzebami.

• Ty i Twoja rodzina macie prawo do pomocy, jeśli macie członka rodziny z

przewlekłą/poważną chorobą

 Koszt pomocy pieniężnej wynosi:

Dokumenty wymagane podczas wizyty, aby móc dokonać rejestracji w DKH:

 • Odbiorcy, którzy spełnią te wymagania, otrzymają 700 zł od osoby + 600 zł za każdego kolejnego członka rodziny miesięcznie (podana kwota odpowiada kwocie podanej przez

 Program Pomocy Pieniężnej UNHCR).

• Świadczenie wypłacane jest raz w miesiącu przez minimum 3 miesiące.

  • Wszyscy uprawnieni członkowie rodziny, w tym dzieci i inni członkowie rodziny, muszą osobiście przyjść do Centrum Rejestracji DKH.

• Przynieś paszport, dowód osobisty lub inny dokument, który może zweryfikować Twoją tożsamość i tożsamość członków Twojej rodziny.

• Należy również zabrać ze sobą wszelkie dokumenty potwierdzające datę wjazdu do Polski.

Etapy rekrutacji do Programu:

1. Pozyskanie unikatowego kodu referencyjnego w MOPS (1 kod=1 rodzina)

2. Zarejestrowaniesięnastroniehttps://sontse.org/

3. Wizyta w punkcie rejestracyjnym ul. Lędzińska 24 Lędziny (po zarejestrowaniu

się i wyznaczeniu terminu wizyty)

źródło: UM Lędziny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zobacz także

Pogoda

Kursy walut

Komentuj z klasą!

Udostępniamy możliwość komentowania naszych postów, co nie znaczy, że tolerować będziemy tutaj: spam, mowę nienawiści, słowa uważane powszechnie za wulgarne, treści o charakterze erotycznym lub rasistowskim. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, które mogą być krzywdzące, obraźliwe lub przesycone przemocą. PS. Pamiętaj. Nikt w internecie nie jest anonimowy. Dziękujemy!